Шляхи виведення майна з власності ТОВ з подальшим оформленням права власності на нього на користь учасників ТОВ

19.03.2015
Шляхи виведення майна з власності ТОВ з подальшим оформленням права власності на нього на користь учасників ТОВ - Верховенство Права

Законних шляхів виведення майна з власності ТОВ з подальшим оформленням права власності на нього на користь учасників ТОВ існує чимало. Проте хочу звернути увагу, що перш ніж скористатись одним з таких шляхів, треба проаналізувати всі можливі ризики, які можуть виникнути в зв’язку з таким відчуженням майна. В даному випадку необхідно враховувати фінансовий стан підприємства, можливість задоволення всіх вимог перед кредиторами, вірогідність виникнення банкрутства ТОВ у випадку такого виведення нерухомого майна, наявність обтяжень на майні і т.д. Неврахування вказаних вище обставин може призвести до визнання недійсним правочину щодо відчуження нерухомого майна на користь його учасників.

Розглянемо деякі можливі варіанти виведення майна з ТОВ та оформлення його на учасників товариства:

1. Першим найбільш простим способом виведення нерухомого майна з ТОВ на користь його учасників є купівля-продаж такого майна. Тобто ТОВ укладає зі своїм учасником договір купівлі – продажу нерухомого майна. Даний варіант зручний тим, що у покупця фактично на руках одразу буде правовстановлюючий документ на майно (договір). Недоліком цього варіанту є необхідність оплати вартості майна і відповідно сплати податків як у випадку звичайного купівлі продажу нерухомого майна.

2. Ліквідація ТОВ. У випадку, якщо у ТОВ відсутні будь-які невиконані зобов’язання перед кредиторами, і учасники не планують в подальшому використовувати ТОВ для здійснення господарської діяльності, можна здійснити ліквідацію підприємства. В процедурі ліквідації, у випадку залишення на балансі ТОВ майна після задоволення вимог всіх кредиторів протягом встановленого строку (не менше двох місяців), таке майно може бути розподілено між учасниками ТОВ. Перевагою цього варіанту є його дешевизна порівняно з купівлею-продажем. Недоліком – час. Процедура ліквідації є доволі тривалим процесом. Зазвичай така процедура триває не менше двох місяців, в залежності від того, на скільки підприємство є проблемним.

3. Вихід учасника зі складу ТОВ. Ст. 148 Цивільного кодексу України передбачає право учасника ТОВ на вихід зі складу учасників, про що останній повинен попередити не пізніше ніж за три місяці до такого виходу. При виході зі складу учасників ТОВ, учасник має право на отримання своєї частки в натурі за рахунок майна або грошової компенсації. Суттєвим недоліком даної процедури є те, що виплата такої компенсації проводиться лише після затвердження звіту за рік і в строк до 12 місяців з моменту виходу. Тобто вказана процедура може бути ще більш довготривала, ніж попередня. Крім того, в такому випадку після виходу учасника зі складу учасників ТОВ, необхідним є проведення процедури зменшення статутного капіталу. Також варто відмітити, що вийти всі учасники зі складу ТОВ не можуть, адже мінімум один учасник має залишитися в ТОВ. В протилежному випадку необхідно застосовувати процедуру ліквідації.
Це лише деякі можливі варіанти переоформлення нерухомого майна з ТОВ на його учасників. Хочу звернути вашу увагу, як вже зазначалось вище, для здійснення такої процедури необхідно враховувати багато факторів, в першу чергу, мету такого виведення та фінансовий стан підприємства. Маючи повну картину про підприємство, розмір його боргів і т.д., можна чітко оцінити можливість здійснення такого виведення, імовірні ризики та підібрати більш зручний і простий варіант виведення майна з власності ТОВ на користь його учасників.

Алексей Степаненко
юрист юридической компании FCLEX

Джерело БИЗНЕС


Комментарии 1
Евгений 28.01.2020 20:48
Отличная статья!!! спасибо!!

Лента новостей

Комментарии