«Волиньгаз» не зміг довести, що Птахокомплекс «Губин» пошкодив лічильник

Сфера интересов: Монополисты
14.03.2019
«Волиньгаз» не зміг довести, що Птахокомплекс «Губин» пошкодив лічильник - Верховенство Права

Газовий монополіст звинуватив ТОВ «Птахокомплекс «Губин» у прихованому пошкодженні власного лічильника та нарахував тому штраф майже 600 тисяч гривень.

Робітники ПАТ «Волиньгаз» прийшли на підприємство «Птахокомплекс «Губин» з перевіркою та виявили порушення – наскрізний отвір під болтами кріплення кришки лічильника газу. Вони склали акт про порушення, а потім комісія, яка розглянула цей акт, нарахувала штраф за необлікований обсяг газу на суму майже 73 тис. грн.

Через тиждень комісія з розгляду актів переглянула власні нарахування та вирішила оштрафувати Птахокомплекс вже на суму 593 тисячі гривень.

Птахокомплекс, який заперечує втручання у роботу лічильника газу, звернувся до суду за захистом прав.

Читайте также: Работники "Волыньгаза" не знают законодательство, а страдают потребители 

Суд першої інстанції став на бік ТОВ «Птахокомплекс «Губин» та постановив скасувати нарахований штраф.

Суд виходив з того, що проведена експертиза лічильника встановила, що цілісність заводського та повірочного тавра/пломби не порушено, цілісність відлікового механізму не порушено; механічні пошкодження та наскрізний отвір під одним з неопломбованих гвинтів, який кріпить верхню кришку до головки лічильника, є такими, що не можна враховувати як пошкодження лічильника.

ПАТ Волиньгаз не задовольнило таке рішення суду першої інстанції, і було подано скаргу до апеляційної інстанції. Апеляційний суд, розглянувши обставини справи, теж відмовив монополісту у задоволенні.

Отже, суди стали на сторону Птахокомплексу та не дали можливості монополісту «обідрати» представника бізнесу на «кругленьку» суму.

Ми звернулися до постачальника ПАТ «Волиньгаз», щоб дізнатися їх точку зору.

По об’єктах ТОВ «Птахокомплекс «Губин» у листопаді 2017 року було проведено перевірку вузлів обліку газу, 3 з них в зв’язку із виявленням втручання в ЗВТ (порушення цілісності конструкції, наявність наскрізних отворів) було направлено на експертизу ПАТ «Волиньгаз» та проведення позачергової повірки.

За результатами експертизи було підтверджено факти втручання в ЗВТ, наявність наскрізних отворів в конструкції лічильників, чим порушено їх цілісність, а ДП «Волиньстандартметрологія» видано довідки про непридатність законодавчо регульованих ЗВТ.

Відповідно, у порядку встановленому Кодексом ГРМ, було складено акти по порушення, які розглянуті на комісії ПАТ «Волиньгаз» з розгляду актів про порушення, проведено визначення необлікованих обсягів природного газу на загальну суму 2 299,2 тис. грн.
Слід зазначити, що ТОВ «Птахокомплекс «Губин» взамін непридатних ЗВТ, було встановлено нові лічильники, які пройшли повірку.

Не погоджуючись із проведеним донарахуванням представники ТОВ «Птахокомплекс «Губин» звернулись до суду про скасування проведених донарахувань. Судом розглядалось 3 справи № 903/845/17, №903/853/17 та №903/885/17. По справі № 903/845/17 судом першої та апеляційної інстанції винесено рішення, яким в позові ТОВ «Птахокомплекс «Губин» про скасування 768 954,40 грн. відмовлено повністю, дії Товариства щодо проведених донарахувань визнано такими, що відповідають вимогам чинного законодавства. Не погоджуючись із даними рішеннями, ТОВ «Птахокомплекс «Губин» було подано касаційну скаргу, яку повернуто без розгляду Верховним судом 25.02.2019 року.

По справах №903/853/17 та №903/885/17, судом першої та апеляційної інстанції були задоволені позови ТОВ «Птахокомплекс «Губин» та з посиланням на п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем зроблено наступний висновок, «що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, за котре наступає відповідальність у вигляді донарахування ціни необлікованого газу, має місце лише у випадку сукупності двох обставин:
1) наявність втручання в роботу або конструкцію комерційного вузла обліку (лічильника газу) ;
2) наявність наслідку такого втручання – споживання природного газу не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або іншим чином викривляються дані обліку газу.
За відсутності однієї із вказаних обставин твердження про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ /лічильника газу та донарахування об’єму газу є необґрунтованими.»
Проте, такий висновок суду суперечить п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, в якому зокрема, дано визначення «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу – втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об’єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Факт того, що лічильники використовувались з порушенням законодавства було підтверджено в суді наступним:
1. Згідно з «Руководством по эксплуатации 2.784.008 РЭ счетчика газа турбинного ЛГ-К-Ех(сг)» не передбачено наскрізних отворів для кріплення табличок на корпусі відлікового пристрою.
2. У листі заводу-виробника ПАТ «Івано-Франківський завод «Промприлад» №79/402 від 18.10.2017 року зазначено, що всі різьбові отвори в корпусі відлікового пристрою є глухими.
3. У Висновках судового експерта було встановлено наявність наскрізних отворів, що не передбачені конструкторськими документами заводу-виробника.
4. Відповідно до Довідок про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки для подальшої лічильники газу, що належить ТОВ «Птахокомплекс» Губин» було визнано не придатними до подальшої експлуатації у зв’язку із виявленням наскрізних отворів.

Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.

Також відповідно до ч.4 ст.8 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та в продаж і видавати напрокат лише за умови їх відповідності цьому Закону та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.

Не погоджуючись із рішенням судів першої та апеляційної інстанції ПАТ «Волиньгаз» у справах №903/853/17 та №903/885/17, ПАТ «Волиньгаз» подано касаційні скарги, які на даний час перебувають на розгляді в суді. Справа № 903/885/17 призначена до розгляду на 02.04.2019 року.

Враховуючи те, що на даний час є рішення суду, яке набрало законної сили по справі №903/845/17 на користь ПАТ «Волиньгаз» у аналогічній справі, та яке не підлягає подальшому оскарженню, а по інших справах №903/853/17 та №903/885/17, їх розгляд не завершено Верховним судом, вважаємо, що на даний час є передчасним здійснення будь-яких публікацій у цій справі.

Якщо Вам відомі факти про незаконні дії монополістів, звертайтеся у Редакцію сайту «Верховенство права».

 


Комментарии 0

Лента новостей

Комментарии