Аграрії знайшли спосіб обійти мораторій на продаж сільгоспземлі. Особливо активно ним користуються в Одеській та Полтавській областях

11.10.2018
Аграрії знайшли спосіб обійти мораторій на продаж сільгоспземлі. Особливо активно ним користуються в Одеській та Полтавській областях - Верховенство Права

Моніторинг земельних відносин, який започатковано в Україні у рамках проекту Світового Банку, провів повну інвентаризацію всієї ріллі у земельному кадастрі. І саме тут стало зрозуміло, що попри мораторій на продаж сільськогосподарської землі, який діє в Україні вже 17 років, є способи отримати сільськогосподарську землю у довгострокове користування. І цим інструментом наразі активно користуються.

Отже, фактично два десятиліття в європейській державі громадяни не можуть продавати та купувати ріллю. Але засіб, який став виходом для українських аграріїв, став
емфітевзис – це договір про придбання прав на користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, яка належить іншій особі. Емфітевзис може бути як строковим так і безстроковим.

В умовах заборони вільно розпоряджатися своєю землею багато українців використовують емфітевзис саме для обходу цього дискримінаційного закону. Річ у тім, що право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) можна перепродати, здати у заставу банку, чи передати у спадок. Для земель державної та комунальної власності строк емфітевзису не може перевищувати 50 років. Крім того, державна та комунальна земля по емфітевзису не може бути відчужена, передана до статутного капіталу підприємства чи банку у заставу. Згідно з проаналізованими даними, лише у 2016 році за схемами емфітевзису були передані новим власникам 11,2 тис. ділянок сільськогосподарської землі загальною площею 40 тис. га.

Договори емфітевзису вигідно укладати невеликим підприємствам, які обробляють укрупнені земельні ділянки у десятки гектарів. Насамперед це вигідно для власників садів, виноградників та інших багаторічних насаджень, бо дає можливість захистити своє право на вирощені рослини та не втратити оренду, коли сад чи ягідник стане товарним.
Великим гравцям ринку, земельний банк яких складають паї, емфітевзис нецікавий.

Але тут, звичайно, маються й недоліки: власники землі, які продають право довгострокового користування своєю землею через обмеження конкуренції не отримують справедливу вартість за свій пай. Водночас покупці, сплачуючи кошти за землю, все ж не стають власниками цих ділянок. Крім того, така колізія між тим, хто є формальним і фактичним власником паю, створює суттєве джерело корупції та махінацій з податками.

Аналіз використання емфітевзису по областях України показав, що найпопулярніший він
у 2016 році серед регіонів за кількістю проведених у 2016 році транзакцій емфітевзису були Полтавська (1664 га), Одеська (1438) та Сумська (1424) області.

У Дніпропетровській було здійснено 1212 транзакцій, а у Донецькій області – 967. Найменше вдавались до емфітевзису – в Івано-Франківській (3), Волинській (7), Кіровоградській (11), Львівській (17) областях.

За площею сільськогосподарських земель, що були передані у право користування через емфітевзис, у лідерах – Полтавська (4 827 га), Кіровоградська (4 401 га), Одеська (4 198 га), Запорізька (4 151 га) та Дніпропетровська (4 128 га) області. Найменше землі передали у користування – в Івано-Франківській (5,2 га), Волинській (18,2 га), Львівській (31,4 га), Тернопільській (122 га) областях.

У разі, якщо Ви все ж таки зіткнулися з дискримінацією або порушеннями прав, закликаємо повідомляти про такі факти у Громадську організацію «Верховенство права» для проведення розслідування на електронну пошту http://verhovenstvo.com/contacts.

По матеріалам: biz.censor.net.ua

 


Комментарии 0

Лента новостей

Комментарии